Kategorie: Wszystkie | Ogólne
RSS
czwartek, 27 marca 2014

Od dawna fascynowała mnie biżuteria szydełkowa. Miałam też kilka prób zrobienia kolczyków, ale rezultaty mnie nie zadowalały. Teraz jednak postanowiłam podejść do tego "na poważnie", czyli z sercem i uwagą. Efekt wyszedł następujący:

 

szydełkowe kolczyki - kwiatki

szydełkowe kolczyki - kwiatki 

szydełkowe kolczyki - kwiatki

szydełkowe kolczyki - kwiatki

szydełkowe kolczyki - kwiatki

 

szydełkowe kolczyki - kwiatki

szydełkowe kolczyki - kwiatki

Wykonałam je z kordonka. Delikatnie je nakrochmaliłam na tyle, żeby nie zwisały bezwładnie, ale też żeby dało się swobodnie układać im płatki.

Wszystkie zaprezentowane kolczyki można zakupić tutaj.

16:14, extraterranka
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 20 marca 2014

Jak już napisałam poprzednio, często w moich robótkach posiłkuję się gazetami z gotowymi wzorami. Przekonałam się już nie raz, że są w nich poważne błędy.

Zdarzało się, że opis nie pasował do wzoru, np. w opisie była mowa o słupku, a na schemacie narysowany był półsłupek. też podany numer szydełka nie bardzo pasował do włóczki albo nie zgadzał się ilość rzędów z podanymi wymiarami w centymetrach. Często opisy był zapisany niezrozumiale do tego stopnia, że musiałam się go domyślać patrząc uważnie na zdjęcie.

Właśnie dzięki uważnemu porównywaniu zdjęcia z opisem uniknęła nie raz poważnych błędów, więc zawsze mam je gdzieś na widoku. Poza tym, żeby uniknąć wpadek ze źle dobranym szydełkiem czy innymi błędami w opisach, stosuję metodę "na centymetry". Przy opisach znajdują się rozrysowane schematy z podanymi dokładnymi wymiarami robótki w centymetrach. Jeśli np. okazuje się, że wymiary są za małe, zmieniam szydełko na większe i dostosowuję wymiary metodą prób i błędów. Czasem też, jeśli nie pasują mi rozmiary danego modelu, to zmieniając rozmiar szydełka próbuję "wbić się" między te dwa rozmiary celując w wymiar znajdujący się mniej więcej pośrodku. Wyjaśnię to na przykładzie.

W poprzednim postcie opisałam w jaki sposób dobrałam włóczkę do swetra. Posiada on luźny fason, a dostępne dla niego rozmiary to 36/38 i 40/42. Ponieważ sama nosze rozmiar 38/40, to pierwszy z nich mógłby być dla mnie zbyt ciasny, a drugi zwisałby jak worek. Według opis określony rozmiar uzyskuje się stosując szydełko nr 4 (36/38) lub 5 (40/42). Ponieważ sweter składa się w głównej mierze z połączonych ze sobą dużych i małych kwadratów, pokażę na przykładzie tych większych. Dla rozmiaru 36/38 powinny mieć wymiary 16x16 cm, a dla rozmiary 40/42 - 17x-17 cm. Używając szydełka nr 4,5 udało mi się zrobić kwadraty 16,5x16,5 cm, czyli wycelować pomiędzy te dwa rozmiary. 

Niestety, nie zawsze da się wszystko przewidzieć. Kiedyś zrobiła letni sweterek korzystając z włóczki lniano-wiskozowej. Po upraniu okazało się, że skurczył się o co najmniej dwa rozmiary.

 

19:17, extraterranka
Link Dodaj komentarz »
Skopiuj CSS